Moratorium

 Moratorium na wycinkę drzew w lasach ochronnych Poznania 2021

      24 XI br. przedstawiciele inicjatorów złożyli na ręce przewodniczącego Rady Miasta Ganowicza oświadczenie o utworzeniu komitetu obywatelskiego o nazwie „Moratorium na wycinkę drzew”. Komitet, złożony z przedstawicieli wielu środowisk Miasta, powstał w celu wystąpienia z "Inicjatywą Uchwałodawczą mieszkańców" w sprawie skutecznego ogłoszenia przez prezydenta Poznania moratorium na wycinkę drzew w pasie ochronnym Miasta. Drzew w “strefie ochronnej Poznania”, otaczającej Miasto pierścieniem szerokości 10km, a dla których rozporządzenie ministra stawia na PIERWSZYM miejscu interes zdrowotny mieszkańców miast. Nie da się go pogodzić z użytkowaniem rębnym w ramach prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP) gospodarki leśnej (tylko w samym Poznaniu PGL LP mają ponad  1200 ha lasów, tj. 4% powierzchni Miasta, w których miejscami prowadzona jest intensywna komercyjna wycinka).

Projekt uchwały może dotyczyć wyłącznie spraw należących do właściwości konkretnego organu samorządu terytorialnego. Komitet zamierza przedłożyć Radzie Miasta projekt tzw. „uchwały kierunkowej” dla prezydenta miasta dotyczącej działań mających na celu: a/ ustanowienie moratorium zabezpieczającego lasy o statusie ochronnym dla miasta Poznania, będące obecnie pod zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przed użytkowaniem rębnym w ramach prowadzonej gospodarki leśnej; b/ działania na rzecz opracowanie zmian legislacyjnych zabezpieczających lasy ochronne. 

zdjecie: prof. W. Polcyn składa oświadczenie na ręce przewodniczącego Rady Miasta G.Ganowicza

Warunkiem koniecznym zajęcia się projektem przez Radę  Miasta jest zebranie podpisów mieszkańców popierających Moratorium. W przypadku Poznania  wielkość grupy mieszkańców, która musi podpisać się pod projektem uchwały wynosi co najmniej 300 osób  (przed nowelizacją ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa w 2018 r. była to szalona liczba 5000 osób sic!). Komitet Moratorium zaczyna zbieranie podpisów mieszkańców mających czynne prawo wyborcze w Poznaniu.

Niezwłocznie po zakończeniu zbierania podpisów pod projektem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, projekt wraz z listą poparcia Komitet złoży Przewodniczącemu Rady Miasta. Wówczas projekt uchwały staje się przedmiotem obrad Rady Miasta.

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to jeden z najlepszych dostępnych środków, jakimi dysponuje społeczeństwo. To realizacja idei partycypacji społecznej, realna odpowiedź na demokrację przedstawicielską, która stanowi dominujący wariant w polskim ustroju politycznym, wariantu demokracji, w który odrzuca się bezpośrednie zaangażowania obywateli w proces rządzenia - w tym stanowienia prawa, na rzecz  się wykorzystywania wyłącznie przedstawicieli w sprawowaniu rządów, a co nie jest spełnieniem idei najlepszej demokracji. Procedura wnoszenia projektów uchwał w drodze obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej jest narzędziem przyjaznym dla każdego obywatela, który chciałby zmieniać swoje najbliższe otoczenie.

Należy wspomnieć, że liczne gminy w Polsce nie zagwarantowały swoim mieszkańcom prawa do wystąpienia z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Poznań należy jednak do gmin, które wprowadziły tę formę demokracji bezpośredniej do swojego statutu miasta w 2019 r. - UCHWAŁA NR XII/165/VIII/2019 RADY MIASTA POZNANIA z dnia 28 maja 2019 r. (pierwszym miastem był Toruń w 1991 rok).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz