Projekt "Jerzyki"



Program przywracania siedlisk jerzyków w Poznaniu na rok 2019

(powielenie Programu z  29.09.2009)           

                     Adam Gatniejewski 2019






    Uznać, że dotychczasowe działania Urzędu Miasta i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie uratowały siedlisk jerzyków przed zniszczeniem podczas prowadzonej od wielu lat termomodernizacji budynków, a w szczególności budynków z „wielkiej płyty”.

Komentarz:  od kilkunastu lat domagam się od Wydz. Ochrony Środowiska skutecznych działań dla ochrony siedlisk jerzyków w blokach z wielkiej płyty. Jedyne działania WOŚ to informacje o jerzykach w BIP i broszury oraz plakaty na temat konieczności ochrony siedlisk jerzyków. Prawo jest po stronie jerzyków –dlaczego WOŚ nie zgłosił ani jednego przestępstwa  (lub choćby wykroczenia) do organów ścigania?

  1. Uaktualnić i uzupełnić inwentaryzację zamkniętych otworów w stropodachach.
Komentarz:  w tej sprawie wielokrotnie zwracałem się do WOŚ, jak dotąd bezskutecznie. Przeprowadzona w latach 2015 -2017 przez Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju wykazała zamknięcie na 10 północnych osiedlach ok 38.000 otworów w stropodachach, które były lub mogły być zasiedlone przez jerzyki. Rekompensata to ok 2000 skrzynek lęgowych, z których znaczna część nie została zasiedlona. A ile zniszczonych siedlisk jest na Ratajach?

  1. Uzyskać od wykonawców i inwestorów informacje dotyczące wypełnienia stropodachów substancjami szkodliwymi dla ptaków.
Komentarz: w tej sprawie wielokrotnie zwracałem się pisemnie i osobiście do WOŚ o pomoc w uzyskaniu informacji czy i czym wypełnione są stropodachy ocieplanych budynków, gdyż uzyskanie pełnego dostępu do dokumentacji w Spółdzielniach Mieszkaniowych nie jest możliwe dla zwykłego obywatela.
Z uzyskanych z wielkim trudem fragmentów dokumentacji wyłania się dziwny obraz. Sprawdziłem, że Projektant ocieplania budynku nie projektował ocieplania stropodachu a tylko jego odpowiednią wentylację. Skąd zatem w stropodachu wziął się materiał ocieplający i dlaczego zniszczono siedliska jerzyków przez zakratowanie otworów? Udało mi się usłyszeć, że zalecił to Audytor, który wykonywał audyt termomodernizacyjny  po to by Spółdzielnia Mieszkaniowa uzyskała wyższą premię. Nie uzyskałem odpowiedzi na takie pytania – kto to był, kiedy, ile kosztowało to ocieplenie, jaki materiał zastosowano i dlaczego zmieniono projekt dokonując samowolki budowlanej a przy okazji niszcząc siedliska chronionych ptaków.

  1.  Opracować projekty przywracania siedlisk jerzyków – konieczne współdziałanie Inspektora Nadzoru Budowlanego, Uniwersytetu Przyrodniczego i organizacji Pozarządowych.
Komentarz:  prawdopodobnie istnieją budynki w których zgodnie z projektem stropodachy nie zostały wypełnione materiałem ocieplającym. Te budynki mogłyby bardzo szybko stać się siedliskami jerzyków. Budynki ze stropodachami „ocieplonymi” powinny zostać sprawdzone czy substancja ocieplająca została umieszczona tam zgodnie z wymaganiami podanymi w karcie wyrobu. Jeśli substancja ta została umieszczona luzem, to po pierwsze może być już tak nawilżona, że straciła swoje własności izolacyjne a po drugie może wydostawać się na zewnątrz i zanieczyszczać środowisko.

  1. Zapewnić dofinansowanie ze środków Regionalnego Funduszu  Ochrony Środowiska i funduszy Unijnych.
Komentarz: bez funduszu własnego uzyskanie dofinansowania nie jest możliwe. Potrzebna jest pomoc Urzędu Miasta, należy przywracanie siedlisk jerzyków traktować jako inwestycję w ochronę nie tylko środowiska i zagrożonego gatunku ale także dla dobra wszystkich Mieszkańców Poznania jako ochronę przed dokuczliwymi owadami.
Zgodnie z Dyrektywą UE nr 35/2004 naprawa zniszczeń w środowisku i przyrodzie może obejmować szkody nawet do 30 lat wstecz.
.
Poznań, 05.02 2019r.   
--------------------------------------------------------------

Wiesław Rygielski - Propozycje uzupełniające


Instytucje (interesariusze):
1.      WKiOŚ
2.      Wydział AiU
3.      Konserwatorzy zabytków
4.      WŚ Urzędu Marszałkowskiego
5.      WŚ Starostwa
6.      Wojewódzki i Powiatowy Inspektor Budowlany
7.      SARP
8.      NOT
9.      Spółdzielnie Mieszkaniowe
10.  Wspólnoty mieszkaniowe
11.  Policja
12.  Prokuratura
Mapa drogowa:
1.      Zdefiniowanie celu
2.      Opracowanie standardów ochrony jerzyków
3.      Określenie prawnych zasad działania w ochronie jerzyków  ( por. uwagi p. Smolarkiewicza, rola RDOŚ itp.)
4.      Określenie możliwości działania NGOsów
5.      Sformułowanie projektu uchwały
6.      Prezentacja projektu na Komisji Ochrony Środowiska
7.      Uchwalenie projektu przez Radę Miasta
8.      Dystrybucja Uchwały do instytucji jw.
9.      Warsztaty dla interesantów (w tym spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot)
10.  Spotkania z szefami instytucji w gestii których jest egzekucja prawa
11.  Monitoring ochrony jerzyków

1 komentarz:

  1. Kiedy nareszcie wszyscy sie dogadaja i wpuścimy jerzyki do Poznania?? Są tego warte.
    Cudowne ptaki,które nie pozwolą nas m.in."skonsumować" przez komary. Czekamy już bardzo długo.!!

    OdpowiedzUsuń